Opieka w domu nad ciężko chorą osobą jest wyzwaniem. Samemu niełatwo temu podołać. Ale nie musimy być sami. W czym konkretnie może pomóc opieka zespołu hospicjum domowego?
- w leczeniu uporczywych objawów takich jak ból, duszność, nudności, zaparcia i wiele innych;
- w planowaniu i przygotowaniu do kolejnych etapów leczenia onkologicznego: radioterapii, chemioterapii paliatywnej;
- w prowadzeniu kompleksowej profilaktyki z zakresu pielęgnacji skóry, przewodu pokarmowego czy układu oddechowego;
- w edukacji z zakresu żywienia, prostych technik rehabilitacji oddechowej, ogólnousprawniającej, przeciwodleżynowej, w przeciwdziałaniu obrzękowi limfatycznemu;
- w przygotowaniu i planowaniu opieki domowej nad pacjentem leżącym: uczymy prawidłowej pielęgnacji, wypożyczamy bezpłatnie konieczny sprzęt medyczny.
Opieka hospicjum domowego oferuje także wsparcie psychologiczne dla pacjenta i jego opiekunów. Stały kontakt z lekarzem i pielęgniarką daje poczucie bezpieczeństwa. Dzięki niemu możemy rozwiać wątpliwości, co do konkretnych objawów, jakie towarzyszą chorobie, wiemy, jak reagować i czujemy się spokojniej oraz pewniej w naszych codziennych działaniach, związanych z obcowaniem i opieką nad chorą, bliską osobą. Każdy z powyższych punktów jest ważny i zawiera w sobie wiele istotnych aspektów budujących bezpieczeństwo i jakość życia pacjenta oraz jego rodziny/opiekunów.
Zespół hospicjum, w którego skład wchodzi lekarz, pielęgniarka, rehabilitant oraz psycholog, pomaga stworzyć optymalne warunki do profesjonalnej i bezpiecznej opieki nad chorym, prowadzonej w domu. Lekarz w czasie wizyt domowych rozpoznaje problemy chorego oraz jego opiekunów, zaleca schemat leczenia.
Wizyty lekarza w domu pacjenta odbywają się cyklicznie co 2 tygodnie. Ich konkretne terminy są indywidualnie uzgadniane w zależności od stanu chorego. Opieka pielęgniarska prowadzona jest w oparciu o zalecenia lekarza prowadzącego i potrzeby chorego, zdiagnozowane w trakcie wizyt, w domu pacjenta.
Wizyty pielęgniarskie odbywane są systematycznie – przynajmniej dwa razy w tygodniu. Konsultacje psychologa i rehabilitanta zleca lekarz prowadzący, w zależności od potrzeb chorego i opiekunów. Pacjent oraz jego opiekunowie będąc pod opieką zespołu hospicjum, mają stały kontakt telefoniczny z lekarzem i pielęgniarką.
Aby zostać objętym opieką zespołu Hospicjum „KOLORY” potrzebne jest skierowanie do hospicjum domowego, wystawione przez lekarza rodzinnego, lekarza z poradni specjalistycznej lub lekarza oddziału szpitalnego, po zakończeniu pobytu w szpitalu. Po otrzymaniu takiego skierowania, skontaktuj się z koordynatorem Hospicjum – Joanną Ossowską pod nr tel.: 530 426 418, od pn. -pt. w godz. 9-15. Zgłaszając się do Hospicjum „KOLORY” musisz mieć świadomość, że prowadzenie efektywnej i bezpiecznej opieki nad ciężko chorym pacjentem w domu wiąże się z pełnym zaangażowaniem zarówno personelu medycznego jak i opiekunów pacjenta. Ważne, by podejmując decyzję o korzystaniu ze wsparcia hospicjum domowego, zdawać sobie sprawę, że opieka nad chorym jest wyzwaniem, wymaga odpowiedzialności, energii i czasu. Naszego i Waszego (jako rodziny/opiekunów).