- Czy usługi wykonywane przez hospicjum są płatne?
Hospicjum „KOLORY” świadczy usługi bezpłatne. Naszą podstawową działalność prowadzimy w oparciu o fundusze pozyskane z NFZ, od Darczyńców, z miasta Leszna i gmin ościennych, z projektów współfinansowanych ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego i Powiatu Leszczyńskiego oraz dzięki środkom pozyskanym z 1,5 % podatku . W ramach tej działalności wszystkie usługi wykonywane przez personel hospicjum oraz udostępnienie sprzętu medycznego dla chorego i jego opiekuna są bezpłatne. Dowiedz się więcej, o tym jak działamy, TU.
- W jaki sposób mogę otrzymać pomoc hospicjum domowego?
Aby zostać objętym opieką zespołu Hospicjum “KOLORY” potrzebne jest skierowanie do hospicjum domowego, wystawione przez lekarza rodzinnego, lekarza z poradni specjalistycznej lub lekarza oddziału szpitalnego, po zakończeniu pobytu w szpitalu. Po otrzymaniu takiego skierowania, skontaktuj się z koordynatorem Hospicjum – Joanną Ossowską pod nr tel.: 530 426 418, od pn. -pt. w godz. 9-15. Zgłaszając się do Hospicjum “KOLORY” musisz mieć świadomość, że prowadzenie efektywnej i bezpiecznej opieki nad ciężko chorym pacjentem w domu wiąże się z pełnym zaangażowaniem zarówno personelu medycznego jak i opiekunów pacjenta. Ważne, by podejmując decyzję o korzystaniu ze wsparcia hospicjum domowego, zdawać sobie sprawę, że opieka nad chorym jest wyzwaniem, wymaga odpowiedzialności, energii i czasu. Naszego i Waszego (jako rodziny/opiekunów).
- Jaki sprzęt hospicjum udostępnia bezpłatnie swoim podopiecznym?
Gdy jesteś pod opieką hospicjum KOLORY możemy Ci dodatkowo pomóc wypożyczając bezpłatnie:
– koncentratory tlenu stacjonarne i przenośne
– pompy infuzyjne
– wózki inwalidzkie
– materace przeciwodleżynowe
– ssaki
– inhalatory
– toalety przenośne
– chodziki
– kule, laski.
Aby wypożyczyć sprzęt, umów się telefonicznie z koordynatorem Hospicjum – Joanną Ossowską pod nr tel: 530 426 418, od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 16.00. Sprzęt przekażemy Ci po podpisaniu stosownych dokumentów.
- Na czym polega opieka zespołu hospicjum domowego?
Prowadzenie efektywnej i bezpiecznej opieki nad ciężko chorym pacjentem w domu, wymaga pełnego zaangażowania zarówno personelu medycznego jak i opiekunów pacjenta. Zespół hospicjum, w którego skład wchodzi lekarz, pielęgniarka, rehabilitant oraz psycholog, pomaga stworzyć optymalne warunki do profesjonalnej i bezpiecznej opieki nad chorym, prowadzonej w domu. Lekarz w czasie wizyt domowych rozpoznaje problemy chorego oraz jego opiekunów, zaleca schemat leczenia. Wizyty w domu pacjenta odbywają się cyklicznie co 2 tygodnie. Ich konkretne terminy są indywidualnie uzgadniane w zależności od stanu chorego. Opieka pielęgniarska prowadzona jest w oparciu o zalecenia lekarza prowadzącego i potrzeby chorego zdiagnozowane w trakcie wizyt, w domu pacjenta. Wizyty pielęgniarskie odbywane są systematycznie – przynajmniej dwa razy w tygodniu. Konsultacje psychologa, rehabilitanta, empaty zleca lekarz prowadzący, w zależności od potrzeb chorego i opiekunów. Pacjent oraz jego opiekunowie będąc pod opieką zespołu hospicjum, mają stały kontakt telefoniczny z lekarzem i pielęgniarką.
- Czy przyjęcie do hospicjum oznacza rezygnację z leczenia?
Nie. Pacjencji pod opieką hospicjum domowego nadal otrzymują leczenie, które ma na celu złagodzenie objawów choroby oraz poprawę jakości życia. Część pacjentów nadal korzysta też równolegle z dotychczasowych form leczenia. Opieka paliatywna nie wyklucza leczenia, wręcz przeciwnie. Jest to podejście, które harmonijnie łączy leczenie objawów choroby z poprawą komfortu pacjentów i zapewnia wsparcie na wielu poziomach, także psychologicznym.
- Czy Hospicjum Kolory oferuje wsparcie opiekuńcze?
Niestety nie. Wsparcie opiekuńcze jest celem innych jednostek – domów opieki lub wykwalifikowanych opiekunów. Celem hospicjum domowego nie jest zapewnienie całodobowej opieki opiekuńczej pacjentowi, ale zaoferowanie choremu i jego bliskim profesjonalnego wsparcia lekarza, pielęgniarki, rehabilitanta, psychologa oraz wolontariuszy. Ta pomoc ma na celu złagodzenie uporczywych objawów towarzyszących chorobie jak ból, duszność, zaparcia itp. oraz otoczenie opieką emocjonalnej sfery pacjenta oraz jego opiekunów w obliczu trudności związanych z chorobą. Niezbędnym elementem tej holistycznej opieki jest aktywny współudział rodziny/bliskich w opiece nad pacjentem. Zespół hospicjum uczy ich, co należy robić w konkretnych sytuacjach i jak reagować, dzięki czemu wszyscy mogą czuć się bezpiecznie.
- Czy poradzę sobie z opieką i codzienną pielęgnacją bliskiej mi osoby?
Tak. Zespół Hospicjum „KOLORY” dba o odpowiednią edukację rodzin i opiekunów pacjenta, by mieli pewność, że prawidłowo opiekują się chorym. Koncepcja hospicjum domowego opiera się na nie tylko na wykonywaniu określonych czynności medycznych, ale także, a może przede wszystkim, na edukacji z zakresu właściwej pielęgnacji, żywienia, wsparcia emocjonalnego itp. Przekazywana wiedza daje bliskim pacjenta możliwość prowadzenia umiejętnej opieki w domu, a choremu większe poczucie bezpieczeństwa.
- Czy hospicjum domowe otacza opieką tylko osoby chore na nowotwór?
Najczęściej, ale nie tylko. Wykaz chorób, które kwalifikują do opieki paliatywnej oraz hospicyjnej zawiera Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 29 października 2013 roku w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki paliatywnej i hospicyjnej. Jeśli chodzi o osoby dorosłe, opieką hospicjum mogą być objęci chorzy:
– nowotworami
– z chorobą wywołana przez ludzki wirus upośledzenia odporności – HIV
– następstwami zapalnych chorób ośrodkowego układu nerwowego (mózg, móżdżek, pień mózgu)
– układowymi zanikami pierwotnymi zajmującymi ośrodkowy układ nerwowy (np. rdzeniowy zanik mięśni, stwardnienie zanikowe boczne)
– kardiomiopatią
– niewydolnością oddechową, niesklasyfikowaną gdzie indziej
– owrzodzeniem odleżynowym.
Jednocześnie musisz wiedzieć, że o przyjęciu do hospicjum Kolory każdorazowo decyduje lekarz na podstawie stanu pacjenta. Nasze Hospicjum działa w oparciu o standardy i wytyczne Polskiego Towarzystwa Medycyny Paliatywnej, które opisują wskazania do przyjęcia pod opiekę zespołu hospicyjnego.
- Umowa Firmy z Hospicjum Domowym „KOLORY” o przekazywanie stałej darowizny – dlaczego zależy nam, aby ją podpisać?
Aby zapewnić ciągłość fachowej opieki nad chorym, hospicjum musi zgromadzić środki finansowe na przynajmniej rok opieki. Niedopuszczalna jest sytuacja, w której hospicjum byłoby zmuszone odmówić opieki, z powodu braku ciągłości finansowej. Dlatego umowa z Darczyńcami jest dla nas tak ważna. W oparciu o zadeklarowane w umowie wpłaty, możemy zaplanować przyjęcia kolejnych chorych i otaczać ich opieką bez ryzyka jej przerwania. To nasza odpowiedzialność za chorych. Będziemy Ci wdzięczni, jeśli podejmiesz ją wspólnie z nami. Wzór umowy darowizny – możesz obejrzeć tutaj.
- Na co przeznaczane są pieniądze z wpłat?
Miesięczny koszt opieki nad jednym chorym jest uzależniony od stanu zdrowia pacjenta i wynosi około 2000 zł. Nawet wpłaty 100 czy 200 zł miesięcznie, ale przekazywane cyklicznie są bardzo cenne dla działalności hospicjum domowego. W opiece nad pacjentem, poza profesjonalną opieką, bardzo ważna jest ciągłość świadczeń. Podejmując się opieki, zostajemy z chorym i jego opiekunami tak długo, jak tego potrzebują. Dlatego tak bardzo nam zależy na pozyskaniu stałych darowizn. Nasi Darczyńcy, rozumiejąc tą wspólną odpowiedzialność, najczęściej podpisują umowę (Wzór umowy darowizny – możesz obejrzeć tutaj) z hospicjum i dokonują comiesięcznych wpłat na konto hospicjum. Wpłaty jednorazowe wydawane są na zakup sprzętu medycznego, takiego jak: koncentratory tlenu, ssaki, materace przeciwodleżynowe, pompy infuzyjne oraz pokrywanie pozostałych kosztów: polis ubezpieczeniowych czy innych opłat administracyjnych.
- Czy wpłaty jednorazowe wymagają podpisania umowy z Hospicjum?
Wpłaty jednorazowe takiej umowy nie wymagają, ale jeśli jako Darczyńca chcesz ją podpisać, wówczas przygotujemy stosowny dokument.
- Czy darowiznę mogę odliczyć od podatku?
Stowarzyszenie „KOLORY” realizuje cele społeczne wskazane w artykule 4 „Ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie”, są one wpisane w nasz statut. Przekazanie nam darowizny uprawnia Cię do odliczenia jej od podstawy opodatkowania. Osoby fizyczne mogą odliczyć darowiznę od podstawy opodatkowania w kwocie nie wyższej niż 6% uzyskanego dochodu. Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych mogą odliczyć darowiznę od podstawy opodatkowania w kwocie nie wyższej niż 10% uzyskanego dochodu. Przedsiębiorcy rozliczający się na zasadach podatku liniowego (PIT-36L) oraz karty podatkowej (PIT-16A) nie odliczą darowizny. W przypadku ryczałtowców (PIT-28) darowiznę można odliczyć od przychodu. Aby udokumentować darowiznę potrzebne jest potwierdzenie przelewu na konto Stowarzyszenia. W tytule najlepiej jest wpisać: „darowizna dla Stowarzyszenia KOLORY na cele statutowe”.
- Czy mogę przeznaczyć moją wpłatę na konkretną rzecz?
Oczywiście, jeśli tylko ta rzecz jest tym, czego potrzebuje zespół hospicjum w opiece nad pacjentem. Wszystkie pozyskane fundusze wydajemy bardzo racjonalnie. Planowane zakupy sprzętu medycznego są starannie przygotowywane i uzależnione od potrzeb naszych podopiecznych.